اپل آیدی/Apple ID

Apple-ID

اپل آیدی/Apple ID

شناسه اپل

اپل آی‌دی یا شناسهٔ اَپِل (به انگلیسی: Apple ID) نوعی حساب کاربری ویژهٔ کاربران محصولات شرکت اپل است.

شرکت اپل برای حفظ حق نشر آثاری که برای سیستم‌های عامل و پلت‌فرم‌های اپل عرضه می‌شود؛ آن‌ها را برچسب‌گذاری می‌کند که هر شخص تنها بتواند با مشخصات خود آن را نصب کند.

بدین معنی که هر کاربر، برای استفاده از آثار مختلف در دستگاه اپل خود، می‌بایست یک شناسهٔ کاربری اپل ثبت کرده و از آن استفاده نماید.

به عبارت دیگر، استفاده از تمامی امکانات دستگاه‌های اپل بدون شناسه اپل ممکن نیست.

 

استفاده

شناسه اپل برای موارد زیر به کار می‌رود:

فعال‌سازی دستگاه‌های اپل
همگام‌سازی چندین دستگاه اپل با یکدیگر (Sync)
خرید از فروشگاه اپل استور (فروشگاه دستگاه‌های اپل) و فروشگاه اپ استور (فروشگاه برنامه‌های اپل)
استفاده از سیستم رایانش ابری آی‌کلاد
استفاده از سیستم فایند مای آیفون (ردیابی دستگاه‌های اپل)
رزرو وقت از جنیوس بار
استفاده از سیستم اپل میوزیک
استفاده از سیستم فیس‌تایم (تماس صوتی تصویری با استفاده از اینترنت)
استفاده از امکانات فراهم شده برای توسعه دهندگان و برنامه نویسان(تنها با پرداخت مبلغ عضویت)
استفاده از سیستم سفارش چاپ عکس و آلبوم عکس اپل و اپرچر

 

شناسه اپل در ایران

با توجه به وضع تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران، شهروندان ایرانی امکان ایجاد شناسه اپل را به صورت معمول ندارند چرا که اپل ایران را از فهرست کشورهای تحت پوشش خود حذف کرده‌است.

در برخی موارد هم استفاده از شناسه‌هایی که با روش‌های مختلف ایجاد شده‌اند با مشکل روبرو بوده‌است.

یکی از این مشکلات مسدود شدن آی پی‌های کشور ایران از طرف سرورهای اپل بوده‌است.

در زمان مسدود بودن آی پی‌ها، هنگامی که کاربران اقدام به استفاده از امکانات ذکر شده در بالا کنند،

با اخطاری به نام اخطار ۱۰۰۹ مواجه خواهند شد. این مشکل محدود به کاربران ایرانی نیست و بسیاری از کاربران افغان، لبنانی و فلسطینی نیز دچار این مشکل بوده‌اند.

یکی از راه‌های دور زدن این اخطار، استفاده از وی پی ان است.

 

سوالات متداول اپل آیدی

به طور کلی اپل آیدی شامل حساب کاربری اختصاصی اپل می‌شود که کاربران برای استفاده از دستگاه‌های تولید شده توسط این شرکت باید اطلاعات آن را همراه داشته باشند.
اپل آی دی در حقیقت هویت شما در زمینه استفاده از دستگاه‌هایی نظیر آیفون – آیپد – آیپاد – مک بوک و آیمک است
و هر کاربر باید یک حساب کاربر مجزا برای تنظیم آن در دستگاه‌های در حال کار با خود داشته باشد.
اپل آیدی نه تنها امکان استفاده از دستگاه‌های اپل را فراهم می‌کند، بلکه امکان استفاده از سرویس‌های اختصاصی این کمپانی نظیر آیکلود را نیز به کاربران می‌دهد.
حساب اپل آیدی می‌تواند مواردی نظیر تمامی عکس‌های ثبت شده از دوربین دستگاه و همچنین لیست مخاطبین و موقعیت مکانی کاربر در لحظه را در خود نگه دارد.
به همین دلیل، اپل آیدی یکی از امنیتی‌ترین حساب‌های کاربری به حساب میاید
که تنها باید روی ایمیل واقعی کاربر ساخته شود و کاربران باید از تنظیم اپل آیدی‌های مشکوک در دستگاه خود و استفاده چندنفره از آن خودداری کنند.
درواقع اپل آیدی نام کاربری کاربران اپل است که با استفاده از آن می‌توانند به خرید از اپ استور یا مک اپ استور یا آی‌تیونز بپردازند.
این حساب کاربری قابلیت شارژ اعتبار به دلار و سایر ارز ها را بسته به کشور مربوط به اپل آیدی دارا می باشد.
این که اپل آیدی کدام کشور مناسب شما می‌باشد در ادامه بحث خواهد شد.
ذکر این مطلب نیز ضروری است که آپل آیدی یک حساب کاربری کاملا رایگان است .
با اپل آیدی میتوان یک گوشی اپل را از راه دور قفل کرد، موقعیت مکانی آن را یافت یا اطلاعاتی مثل شماره تلفن ها را جابجا کرد.
در صورتی که گوشی شما به هر دلیل مفقود شود تمام برنامه و بازی هایی که خریداری کردید، با نصب اپل آیدی روی گوشی جدید، به گوشی جدید منتقل خواهد شد
خیر! همان‌طور که گفته شد، اپل آیدی هویت یک کاربر برای استفاده از سرویس‌های اختصاصی اپل به حساب میاید.
به همین دلیل، هر ایمیل تنها امکان ساخت یک اپل آیدی را دارد و در صورت عدم تمایل برای استفاده از اپل آیدی تنظیم شده در آن ایمیل،
باید روی یک ایمیل جدید اپل آیدی ساخته شود. نکته قابل توجه این است که حتی اگر شما با یک ایمیل اقدام به ساخت اپل ای دی کنید
و پروسه ساخت تکمیل نشود باز هم این ایمیل قابل استفاده برای ساخت نخواهد بود.
خیر! اپل آی دی تمامی اطلاعات مربوط به حریم خصوصی کاربر را در خود نگه می‌دارد.
این اطلاعات شامل عکس‌ها و ویدیوهای شخصی، تاریخچه‌های وب گردی، موقعیت مکانی در لحظه و همچنین لیست مخاطبین کاربر است.
این قابلیت به منظور آن در اپل آیدی گنجانده تا اگر یک کاربر از 2، 3 و … دستگاه تولید شده توسط اپل به صورت هم‌زمان استفاده کند، اطلاعات بین دستگاه‌ها به صورت خودکار انتقال پیدا کند.
استفاده از اپل آیدی به صورت دونفره باعث می‌شود تا هر دو نفر و تمام کسانی که اطلاعات اپل آیدی را روی دستگاه خود تنظیم کرده‌اند، بتوانند به اطلاعات خصوصی یکدیگر دسترسی داشته باشند.
به همین دلیل توصیه می‌شود تا هرگز از اپل آیدی به صورت چندنفره استفاده نکنید.
خیر! در صورتی که صاحب دو یا چند دستگاه تولید شده توسط اپل هستید،
می‌توانید از یک اپل آیدی مشترک در آن‌ها استفاده کنید تا اطلاعات مختلف نظیر عکس‌ها و ویدیوهای شخصی، تاریخچه‌های وب گردی، موقعیت مکانی در لحظه
و همچنین لیست مخاطبین در بین تمامی دستگاه‌ها انتقال پیدا کند.
تمامی کسانی که از محصولات تولید شده توسط شرکت اپل و یا سرویس‌های اختصاصی این کمپانی استفاده می‌کنند، باید حساب کاربری اپل آیدی را در اختیار داشته باشند.
کاربران دستگاه‌های آیفون – آیپد – آیپاد – مک بوک – آیمک باید اپل آیدی خود را روی دستگاه تنظیم کنند.
از طرف دیگر برای دسترسی به سرویس آیتیونز در سیستم عامل مک و ویندوز و همچنین دسترسی به سرویس اپل موزیک در سیستم عامل اندروید نیاز به اپل آیدی وجود خواهد داشت.
انتخاب کشور مربوط به اپل آیدی به طور کامل در اختیار کاربران است. در حقیقت اپل هیچ محدودیتی برای انتخاب کشور در نظر نگرفته است.
اما باید به یاد داشت که در صورت تنظیم اپل آی دی روی یک کشور خاص باید همواره از گیفت کارت‌های اختصاصی آن کشور که باقیمت ارز همان کشور محاسبه می‌شود استفاده کرد.
علاوه بر این، برخی از محتویات ارائه شده در آیتیونز و اپل موزیک و همچنین بازی‌ها و اپلیکیشن‌های اپ استور در برخی از مناطق محدودیت دسترسی دارند.
از آنجایی که اپل هیچ محدودیتی را برای کاربران آمریکایی در نظر نگرفته است و کاربران ایرانی معمولاً تسلط بیشتری به زبان انگلیسی دارند و همچنین امکان خرید گیفت کارت با ارز دلار آمریکا آسان‌تر است،
توصیه می‌شود تا کاربران ایرانی اپل آیدی آمریکایی را تهیه کنند. تمامی اپل آیدی های موجود در این وبسایت برایامریکا هستند .
گفتنی است که در صورت تنظیم اپل آیدی روی یک کشور خاص و شارژ آن با استفاده از گیفت کارت، امکان تغییر کشور اپل آیدی وجود ندارد
بارها به این موضوع اشاره شده است که اپل آیدی یک حساب کاربری بسیار امنیتی است و باید حتماً روی ایمیلی که اطلاعاتش در دسترس شما هست  ساخته شود به همین دلیل، به هیچ وجه نباید از اپل آیدی‌هایی که به اطلاعات ایمیل و سوال های امنیتی دسترسی ندارید استفاده کنید.
شرکت اپل امکان ساخت اپل آیدی را برای تمامی کاربران در سراسر جهان رایگان در نظر گرفته است و شما نیز می‌توانید اپل آیدی را خودتان برای دستگاه‌های خود بسازید.
اما با توجه به پیچیدگی‌ها و محدودیت‌هایی که برای کاربران ایرانی در نظر گرفته شده است، بسیاری از افراد تمایل دارند تا سفارش ساخت این حساب کاربری را به مرکز خدمات در ایران ارائه دهند.
چنانچه به نکات امنیتی اعلام شده در این صفحه دقت نمایید می توانید به خیالی آسوده اقدام به خرید اپل ایدی نمایید.
به هیچ وجه ! در اپل آیدی‌های کارتی شما به حساب اصلی ایمیل دسترسی ندارید  علاوه بر این، اپل آیدی‌های کارتی به دلیل تولید انبوه یک جا، روی سرورهای ایمیل متفرقه ساخته می‌شوند
که پس از مدتی سرور ایمیل آن‌ها از دسترس خارج می‌شود. همین مسئله باعث می‌شود تا بسیاری از کاربرانی که اپل آیدی کارتی استفاده می‌کنند،
امکان دریافت ایمیل بازیابی رمز عبور خود را نداشته باشند. علاوه بر این، شرکت اپل، حساب‌های اپل آیدی مبتنی بر ایمیل‌های متفرقه را ردیابی می‌کند و آن‌ها را غیرفعال می‌کند.
این مسئله در نهایت باعث می‌شود تا دستگاه‌هایی که اپل آیدی کارتی روی آن تنظیم شده، عملاً بلا استفاده شود و امکان نصب و آپدیت اپلیکیشن‌ها از اپ استور را نخواهند داشت.
در حقیقت بسیاری از کاربران برای عدم تمایل به پرداخت هزینه‌ای کم برای ساخت اپل آیدی باعث خرابی دستگاه‌های چند میلیون تومانی خود می‌شوند.
پس توصیه می‌شود تا به هیچ وجه از اپل آیدی‌های کارتی و متفرقه استفاده نشود.
مهم : حتی اگر در حال حاضر شما یک اپل آیدی کارتی و یا آماده دارید توصیه می کنیم این اکانت را از روی دستگاه خود حذف کنید.

 

فهرست مطالب